CZYM JEST WOLE OKO

Wole oko bez ryzyka

Jesteśmy jedyną w Polsce specjalistyczną firmą produkującą kompletne prefabrykaty wolich oczu z drewna klejonego techniką poziomą.. Dostarczamy gotowe zestawy, zawierające oprócz kompletu krążyn, również niezbędną konstrukcję wsporczą ,oraz rysunki wymianowania, umożliwiające umieszczenie wolego oka w prawidłowym miejscu konstrukcji dachowej.

Krążyny są produkowane z jakościowego suchego drewna klejonego GL24/świerk skandynawski/, które w żaden sposób nie zmienia kształtu. Wszystkie krążyny są ukosowane zgodnie ze spadkiem bawolego oka, co zapewnia bezproblemowe deskowanie. Deski opierają się na pełnej szerokości drewnianej ramy łukowej, a nie tylko na styku z krawędzią łuku.Zmniejsza to ugięcie desek pomiędzy łukami. Prefabrykat daje się błyskawicznie zmontować (2-4 godz.) i bezproblemowo pokryć deskami. Ponieważ zaprojektowana powłoka jest cylindryczna ,to kryjemy deskami równolegle do siebie.Kontrłacenie powłoki ,również równolegle.

Rozstaw i przekroje łuków wynikają z uwzględnienia dwóch parametrów konstrukcyjnych.Wytrzymałości na zginanie łuków i ugięcia deskowania o standardowej grubości 24mm.Zalecane deskowanie strugane na grubościówce.

W tym systemie odpada kosztowne i pracochłonne deskowanie klinowe,lub płytami sklejki.

Dzięki starannemu projektowaniu  przy pomocy oprogramowania w standardzie 3D, powstaje konstrukcja perfekcyjnie dopasowana do danego kąta dachu, dająca gwarancję doskonałego efektu.

Dzięki temu nasz produkt jest wysoko ceniony zarówno przez inwestorów jak i wykonawców.

GRATIS!

W cenie prefabrykatu jest dopasowanie kształtu i wielkości wolego oka do wymagań klienta.

Konstrukcja piękna i trudna

Choć to element znany od stuleci, wole oko wciąż wywołuje wiele emocji u wszystkich stron zaangażowanych w inwestycję.

Rozwiązanie? - Prefabrykat!

Wychodząc na przeciw potrzebom inwestorów i wykonawców opracowaliśmy technologię prefabrykacji wolego oka.

Użycie naszego prefabrykatu gwarantuje każdorazowo doskonały efekt, przy minimalnym nakładzie czasu ze strony wykonawców. Dostarczone elementy składają się jak klocki, nie wymagając zaangażowania wykwalifikowanych pracowników.

Zmontowana w ten sposób konstrukcja daje się błyskawicznie pokryć wybraną przez inwestora dachówką.

Inwestorzy

Inwestorzy, inspirując się bogactwem tradycji, chcieliby wzbogacić swój budynek o piękną lukarnę. Liczą na element efektowny i praktyczny, który nie tylko będzie doświetlać i powiększać piętro, ale również urozmaici bryłę budynku. Boją się jednak komplikacji i kosztów związanych z kilkakrotnymi "podejściami" koniecznymi do przygotowania konstrukcji wolego oka na budowie.

Często nawet gdy konstrukcja jest gotowa nie mają gwarancji, że da się ona szybko pokryć a dachówka się nie będzie "jeżyć". Wiedzą, że efektu mogą być pewni dopiero po kilku miesiącach, kiedy drewno wyschnie i przybierze swój ostateczny kształt a konstrukcja zostanie przetestowana przez pogodę.

Przez to wielu inwestorów rezygnuje ze swoich marzeń, gdyż boją się ryzyka i nie dających się przewidzieć kosztów.

Rozwiązaniem tych problemów jest wykorzystanie prefabrykatu!


Wykonawcy

Z kolei wykonawcy niechętnie podejmują się realizacji wolego oka, ponieważ jest to element niezwykle pracochłonny, wymagający zaangażowania najlepszych ludzi na wiele dni. Ponadto, jeśli nie wykonują tego typu konstrukcji regularnie, istnieje ogromne ryzyko popełnienia błędów. Muszą się wtedy liczyć z odpowiedzialnością za błędy w sztuce, koniecznością poprawek i problemami z odbiorem budynku.

Zrozumiałe więc, że wole oko kojarzy się przede wszystkim z ryzykiem i realizowane jest niechętnie.

 

Z czego się składa prefabrykat?

WERSJA - A

RAMA LICOWA W PŁASZCZYŹNIE OKNA/OKAP PRZEZ WYSUNIĘCIE DESKOWANIA

Elementy prefabrykatu:

  1. Krążyna licowa (A) w niej montujemy okno łukowe
  2. Kilka krążyn tylnych (B-F) 
  3. Bale koszowe (GL-GP)

Wymiary bazowe:  S=szerokość/rozpiętość wolego oka/w poziomie

 H= wysokość/otwór okna + wys.konstrukcyjna drewna/

Wymiary bazowe służą do wykreślenia modelu wolego oka i każdorazowo podajemy je do wyceny konstrukcji wolego oka.

Dokumentacja:

  • Rysunki montażowe wolego oka
  • Rysunki wymianowania (rysunki belek wsporczych pod wole oko)
  • Na życzenie dostarczamy rysunki dla firmy wykonującej stolarkę okienną, aby nie musiała mierzyć otworu okiennego naturze.Także w  formacie DWG .

WERSJA - B

RAMA PRZEDLICOWA, PRZED RAMĄ OKIENNĄ (TRZYMAJĄCA OKAP)

W tym wariancie możemy wysuwać okap do 80 cm, łuk przedlicowy jest wychylony ukośnie,ułatwia to krycie, dostajemy dodatkowe rzędy dachówki. Łuk (rama) przedlicowa umożliwia również ominięcie (opasanie) łuków betonowych, jeżeli były już wykonane. Nasza konstrukcja jest samonośna i nie wymaga żadnych dodatkowych konstrukcji betonowych. Maksymalna rozpiętość do 12 metrów.

Elementy prefabrykatu:

  1. Krążyna przedlicowa (R)
  2. Krążyna licowa (A) - w niej montujemy okno łukowe
  3. Kilka krążyn tylnych (B-F) 
  4. Bale koszowe (GL-GP)