Baza wiedzy w pytaniach i odpowiedziach

Czy można pokryć wole oczko dachówką zakładkową?

Dach z wolim okiem krytym dachówką zakładkową ROBEN - Średzka

Tak, można, mimo, że wole oko najczęściej kryte jest dachówką karpiówką. Jednakże przy zachowaniu odpowiednich reguł i prawidłowym zaprojektowaniu kształtu wolego oka można je umieścić na dachu krytym dachówką zakładkową. 

Krycie bawolego oczka dachówką zakładkową jest trudniejsze niż dachówką karpiówką. Wymaga dużo większej staranności od dekarza, gdyż dachówka zakładkowa jest znacznie większa niż karpiówka. Ponadto ma czterostronne zamki (łączenia).

Warto pamiętać, iż nie każda dachówka zakładkowa nadaje się do krycia wolego oka. Wybierając dachówkę warto zasięgnąć porady naszego specjalisty, który potwierdzi, czy wybrana przez klienta dachówka pozwala na osiągnięcie wymaganej krzywizny. Jako regułę, warto szukać dachówki o mniejszej szerokości i możliwie dużym przesuwie w zamkach, zarówno w pionie i poziomie.

Od wyboru pokrycia dachowego zależy kształt wolego oka jaki można umieścić na dachu. Wole oka kryte dachówką zakładkową są dużo bardziej płaskie i rozłożyste.

Proporcja wysokości do szerokości wolego oka, nie powinna być mniejsza niż 1:8, a optymalnie wynosi 1:10. Czyli dla wolego oka o wysokości 1m zajmie ono ponad 10m na szerokość na połaci dachu.

Największym wyzwaniem jakie stoi przed wykonawcą konstrukcji wolego oka jest to aby kształt był rozliczony (dopasowany) do konkretnego modelu dachówki zakładkowej. Tego problemu nie ma w przypadku dachówki karpiówki.

Przykładem domu z wolim okiem które można pokryć dachówką zakładkową jest projekt Aria 8 pracowni MTM Styl.

W naszych realizacjach mamy domy kryte dachówkami  m.in. ROBEN, KORAMIC, MEYER-HOLSEN 

Co to są "reguły dobrego krycia" wolego oka?

Reguły dobrego krycia, są to kryteria, których spełnienie gwarantuje wykonanie poprawnej bryły przestrzennej wolego oka, szybki montaż konstrukcji przez cieślę i bezbłędne pokrycie przez dekarza. Pracy projektanta, cieśli i dekarza nie da się rozdzielić.

Dla różnych nachyleń dachu i rodzajów pokrycia dachowego, parametry się zmieniają. 

  1. Parametr proporcji ramy licowej, tj: szerokość rzutu do wysokości
  2. Parametr kształtu: z jakich okręgów, we wzajemnej proporcji wykreślamy ramę licową wolego oka? Mamy tu dodatkowo możliwość wpływu na kształt otworu okiennego i jego estetykę. Zasada, że nic nie pozostawiamy przypadkowi. Niestety wielu wykonawców działa w systemie "jak wyjdzie" lub gorzej "jak nie wyjdzie".
  3. Różnica kątów pomiędzy połacią dachu i kalenicą wolego oka. Wartość ta decyduje o tendencji do "jeżenia" się wolego oka, im mniejsza, tym łagodniej i szczelniej się kryje.
  4. Przestrzeganie minimalnych spadków podanych przez producenta pokrycia. Dla pokryć ceramicznych np.karpiówka to ok.18 st. Trzeba pamiętać, że na wolim oku woda spływa w koszach ukośnie i kąt spadku wynikowy jest zawsze o 4- 6 stopni mniejszy. Czyli dachówka może przeciekać. Prawidłowym rozwiązaniem jest dobranie konstrukcyjnej szczelności warstw pod pokryciem i foliowanie rzędów w trakcie krycia karpiówką. Więcej pod hasłem -Krycie ekstremalne wolich oczu karpiówką.
  5. Dla pokryć naturalnych (trzcina, słoma, gont osikowy, gont drewniany) przestrzegamy bezwarunkowo nachyleń dachu dla danego materiału, aby zabezpieczyć się przed zbyt wczesnym gniciem pokrycia.
  6. Dodatkowy parametr przy projektowaniu, to wysokość parapetu i wysokość nad głową. W końcu z tego pięknego i ekskluzywnego elementu dachu musimy wygodnie korzystać.